Květen 2016

Svátky na Ischii aneb jak Ischitánci slaví

25. května 2016 v 9:27 | Lucie Nováková |  Články
Ráda bych Vám přiblížila oblíbené svátky, které se na ostrově Ischii každoročně slaví. Svátky na Ischii jsou vždy spojené s velkolepími oslavami. Atmosféra je naprosto jedinečná, typicky italská. Určitě stojí za to, navštívit Ischii v době, kdy se zde některý ze svátku koná. Kromě tradičních křesťanských svátků, jako jsou Vánoce a Velikonoce spojené s vítáním jara, se zde slaví také Vinobraní d´Ischia na konci září.

Svátky v obci Ischia Porto a Ponte: velmi oblíbený je svátek jejich patrona Svatého Giovana Giuseppe della Groce, jenž připadá na první neděli v září. Tento svátek provází velkolepé oslavy, světelná výzdoba, ohňostroje a folklorní představení. Vše vrcholí procesím, kdy sochu Svatého převážejí věřící po moři. Dalším velkolepím svátkem je Svátek Svaté Anny (někdy také nazýván Sagra del Mare - Svátek moře), který připadá každoročně na 26. července. Tento svátek patří mezi ty nejoblíbenější. Zde se snoubí velkolepost s tradicí. Jedná se o slavnost, při které vyplouvají na moře alegorické lodě (tzv. plující divadla s herci, kteří předvádějí různé příběhy). Během večera se přihlížejícím představí postupně každá ze šesti obcí se svojí speciálně upravenou lodí a poté je vyhlášen vítěz nejoriginálnějšího plavidla. Vše je zakončeno simulací hořících stěn Aragonského hradu (jako přípomínka útoku pirátů) a velkolepým ohňostrojem. Tento svátek má prastarý původ: v dřívějších dobách rybáři osvítili své lodě lampami a ozdobili je květinami a poté na nich převáželi těhotné ženy právě ke kostelíku Svaté Anny (patronka šestinedělí), aby zde získali požehnání. Další oblíbený svátek připadá na 26. srpna, kdy se slaví svátek Svatého Alessandra. Tento svátek se nese v historickém duchu. Jedná se o průvod, který vychází z Aragonského hradu v čele s králem, královnou, generály a dvorními dámami. Celý průvod je oděn do tradičních ischitásnkých starověkých kostýmů.

Během oslav (Velikonoční pondělí a svátek Svatého Jana 24. června) se tančí tradiční a složitý ischitánský tanec - N´drezzata. Tento typický tanec se tančí v kruhu. Dalo by se říci, že spíše než tanec připomíná bojové umění. Dle tradice ho předvádějí pouze muži. Hlavního slova se ujímá tzv. mistr, který mluví místním dialektem o způsobu života Ischitánců. V rytmu se poté pohybují všichni účastníci, kteří v pravé ruce svírají mazzariello (hůl) a v levé ruce dřevěnou šavli. Dalšími typickými tanci, které se tančí při dokončení stavby domu, jsou A´vattuta a Ilasteca.

Svátky o obci Forio: 21. - 30. března se zde slaví svátek Maddony Addoloraty, 31. března svátek Corsa dell´Angelo, 14. - 16. června svátek San Vito (Svatého Víta) a 12. září Santa Maria al Monte. Hlavním svátkem v obci Lacco Ameno je svátek La Festa di Santa Restituta, který připadá na 16. - 18. května. V obci Serrara Fontana slaví svátek La Festa di San Nicola al Monte Epomeo, který připadá na 6. prosince. Svátky v obci Barano: 16. srpna se zde slaví svátek La Festa di San Rocco a 24. června již zmiňovaný svátek Svatého Giovanni Guiseppe (Svatého Jana), kdy se tančí tradiční ischitánský tanec N´drezzata.

Navštivte některý z těchto ischitánských svátků a poznejte nezapomenutelnou atmosféru spojenou s místní tradicí a pohostinností.

Dojmy z Ischie

23. května 2016 v 14:41 | Lucie Nováková |  Články
Začátkem května jsme se vydali na italský termální ostrov Ischia. Vybrali jsme si cestu autobusem, která vedla přes známá rakouská města Linec a Salzburk a dále pokračovala přes Florencii, Řím až do Neapole. V Neapoli jsme se nalodili na trajekt. Bylo příjemné jarní ráno a z trajektu byl překrásný výhled na Neapol a sopku Vesuv. Mezipřistání bylo na ostrově Proccida, což je nejmenší ostrov v Neapolském zálivu s typickými barevnými domky a historickou pevností. Během plavby jsme míjeli i ostrov Vivara, který je přírodní rezervací. Po necelých dvou hodinách jsme dosáhli břehů ostrova Ischia, který již zdálky nezapře své přízvisko "zelený nebo smaragdový ostrov". Kocháme se pohledem na zelené vrcholky i na nejznámější historickou památku - Aragonský hrad (viz 1. obrázek níže), který je ve sluneční záři opravdu dechberoucí.


Připluli jsme do hlavního města - Ischia, přesněji řečeno Ischia Porto, kde je větší přístav. Celý ostrov má členité pobřeží - skalnaté výběžky nebo písčité pláže. Ostrov dýchá svěžestí a překypuje zelení a středomořskou kvetoucí flórou. Byli jsme ubytováni v malinkém městečku Panza, které je součástí oblasti Forio. V Panze se nachází malé náměstíčko, kde jsou krámky se suvenýry, trh s ovocem a zeleninou, obchody s potravinami i restaurace a kavárny, ideální pro odpolední či večerní procházky a posezení u kávy.

V pondělí nás čekal výlet, a to půldenní okruh kolem ostrova. Půldenní okruh ostrovem by si nikdo neměl nechat ujít. Během okružní jízdy jsme navštívili všech 6 částí ostrova - Forio, Serraru Fontanu, Lacco Ameno, Casamicciolu Terme, Ischii a Barano. Nám okružní jízda započala v Panze a pokračovali jsme dále do Foria (viz 2. obrázek níže), což je nejlidnatější obec ostrova. Z minibusu jsme měli možnost spatřit Poseidonovy zahrady, největší termální park na ostrově, který je ve vlastnictví německých manželů. V této oblasti se také nachází jeden z nejzajímavějších a pro mne i nejkrásnějších kostelů na Ischii - Santa Maria del Soccorso, který pochází z roku 1350. Ve Foriu nalezneme i známé pláže - Chiaia, San Francesco, Cava dell´Isola nebo Citara. V Lacco Ameno, nejmenší obci na ostrově, jsme si prohlédli Il Fungo (Houba) - lávový útvar opracovaný větrem a mořem. Pokračovali jsme dále do obce Casamicciola, kde se nachází přístav a úpatí nejvyšší hory Epomeo. Zde jsme měli ochutnávku typického nápoje - Limoncella, který se vyrábí z citronové kůry, lihu a cukru. Také jsme měli možnost nakoupit tradiční koření (na těstoviny, bruschettu, ryby, aj.) nebo bonbony či místní kosmetiku nebo keramiku. Nabídka suvenýru je zde opravdu bohatá. Naše cesta pokračovala směrem Ischia Porto, kde jsme si ještě jednou prohlédli přístav, do kterého připlouvají trajekty i menší jachty a loďky. Poté jsme projeli Ischia Ponte, což je historická část a zde lze spatřit nejznámější historickou památku - Aragonský hrad, který ční na skalnatém výběžku. Projeli jsme obcí Barano a zastavili jsme na malém parkovišti, odkud jsme měli překrásný výhled na nejdelší pláž ostrova Maronti (přes 2 km, viz 3. obrázek níže) a výběžek Sant´Angelo (viz 4. obrázek níže). Výlet končil v obci Serrara Fontana, ke které patří i nejvyšší hora Monte Epomeo a Sant´Angelo. Právě ve městečku Sant´Angelo, které mne uchvátilo, jsme si mohli projít krámky se suvenýry a pokochat se krásným výhledem. Krámky na pořeží nabízejí širokou škálu zboží - oblečení, pohledy, magnetky, koření, bonbony, vína, místní kosmetiku, typické místní likéry a mnoho dalšího. Také jsme zde ochutnali výbornou zmrzlinu a osvěžující nápoj z čerstvě mačkaných pomerančů a citronů.

V odpoledních hodinách jsme navštívili známý termální park Tropical, který se nachází právě v posledním zmiňovaném městečku - v Sant´Angelu. Po zdolání několika schodů jsme se ocitli ve velké zahradě, kde si návštěvníci mohou vybrat z několika bazénů o teplotě 20 - 40 °C. Je zde také vířivka, sauna, Kneippův bazén, terasa s lehátky a restaurace s krásným výhledem na výběžek Sant´Angela. Tropical park nám poskytl příjemný odpočinek a relax. Termální park zavírá v 18. hodin a přímo před vstupem do parku jsme nastoupili do místní hromadné dopravy, která nás dovezla zpět do městečka Panza.
Další den jsme se vydali k Sorgetu, což je místo, kde přímo do moře ze skal vyvěrají horké termální prameny. Kameny jsou uspořádány tak, že tvoří jakési přírodní vany či bazénky, v nichž se mísí mořská voda právě s horkým termálním pramenem. Zde se můžete koupat v moři celoročně. Ale to jsem trochu předběhla. Sorgeto se nachází v obci Forio, několik minut chůze od městečka Panza. K Sorgetu vede něco přes 200 schodů - dolů jsme to zvádli hravě, nahoru to bylo o něco horší. Po zdolání všech schodů jsme se "usadili" do bazénků a užívali jsme si teplých pramenů, které postupně přicházely a odcházely. Chvíli byla voda studenější, po chvíli zase krásně teplá. Sama za sebe mohu říci, že je to velice příjemné. Nad Sorgetem je typická místní restaurace, kde můžete ochutnat klasické středomořské italské pokrmy - italské těstoviny, lasagne, plody moře či různé druhy bruschetty. Já osobně jsem ochutnala bruschettu (viz 5. obrázek níže), která byla výborná a skvěle ochucená. Vaří zde opravdu výborně!


Po výtečném pozdním obědě jsme se vydali k moři. I přes to, že byl teprve začátek května a moře mělo nějakých 18 °C. Autem jsme přejeli do městečka Sant´Angelo a po několika schodech jsme se ocitli v malé zátoce nazvané Cava Grado. Tato zátoka nám poskytla klidné prostředí pro odpočinek i vykoupání se v moři. A jelikož se již připozdívalo a na pláž dopadaly poslední paprsky slunce, sbalili jsme si věci a vyšlapali jsme po schodech zpátky nahoru.

Poslední den se nesl v duchu nákupů. Vyrazili jsme do obce Forio, kde se nachází velké množství krámků se suvenýry nebo oblečením, ale také velké tržiště, kde prodávají ovoce, zeleninu, limoncella i jiné likéry, koření, čerstvé ryby a plody moře, oblečení, bižuterii, keramiku, kosmetiku a mnoho dalšího. Nakoupí zde opravdu každý. To se již ale blížil čas našeho odjezdu. Musím říci, že i když jsme na ostrově strávili pouhých několik dní, navštívili jsme mnoho zajímavých míst. Ostrov Ischia doporučuji všem, kteří chtějí strávit klidnou, ale i aktivní dovolenou plnou poznání a relaxace.